Prof. dr hab. inż. arch. Krystyna Pawłowska jest emerytowanym profesorem Instytutu Architektury Krajobrazu na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Na Politechnice pracowała blisko 50 lat. Doktoryzowała się w 1979, habilitowała w 1997. Od 2011 jest profesorem tytularnym.
Pracowała również na Uniwersytecie Jagiellońskim w Instytucie Spraw Publicznych na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej (1998–2000) oraz na Wydziale Geografii i Geodezji (2012-2018). Wykładała na kilku innych uczelniach w ramach studiów podyplomowych i innych form nauczania. Pracowała ponadto w Miejskiej Pracowni Planowania Przestrzennego w Warszawie (1997–1998).
Jej podstawową naukową i dydaktyczną specjalnością jest idea i metody partycypacji społecznej w gospodarce przestrzennej. W tych ramach opracowała model postępowania, który znalazł liczne zastosowania w praktyce. Współpracowała z gminami pragnącymi stosować partycypacyjny system zarządzania.
Inne nurty jej pracy naukowej to:
- Architektura krajobrazu,
- Percepcja krajobrazu,
- Projektowanie ogrodów i parków,
- Planowanie przestrzenne,
- Architektura krajobrazu jako przedmiot studiów interdyscyplinarnych,
- Społeczne aspekty architektury krajobrazu,
- Dźwięk w krajobrazie,
- Krajobraz kulturowy Krakowa,
- Krajobraz kulturowy Japonii,
- Sztuka witrażowa.
W ciągu prawie 50 lat pracy dydaktycznej uczyła studentów: projektowania architektonicznego, architektury krajobrazu, ochrony dziedzictwa kulturowego, planowania przestrzennego i gospodarki przestrzennej, komunikacji i partycypacji społecznej oraz sztuki ogrodowej. W ostatnich latach aktywności przygotowała cykl wykładów na temat partycypacji społecznej w gospodarce przestrzennej w formule e-learningu. Wykłady te nadal służą studentom kierunku Architektura Krajobrazy na PK i kierunku Gospodarka przestrzenna na UJ, już bez jej osobistego udziału.
Jej wkładem w rozwój uczelni krakowskich jest udział w tworzeniu Instytutu Spraw Publicznych na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ oraz współorganizowanie kierunku Architektura Krajobrazu na Wydziale Architektury PK.
Najważniejsze składniki jej dorobku projektowego to:
- Żywiecki Park Krajobrazowy (jako gł. projektant koncepcji, utworzenia parku w 1986)
- Park Dębnicki w Krakowie (jako gł. projektant parku założonego w 2002)
- Park na Wzgórzu Zamkowym w Będzinie (jako gł. projektant parku założonego w 2013)
- Plan Ogólny Zagospodarowania Przestrzennego Krakowa (jako członek zespołu 1994)
- Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Warszawy (jako członek zespołu 1998)
Opublikowała ok. 150 artykułów w czasopismach i rozdziałów w książkach naukowych. Jest współautorką i redaktorką 7 publikacji książkowych oraz autorką 5 książek. Najważniejsze z nich to:
- Idea swojskości miasta, Wyd. Politechniki Krakowskiej, Kraków 1996 (I wyd.), 2001 (II wyd.),
- Przeciwdziałanie konfliktom wokół ochrony i kształtowania krajobrazu, Partycypacja społeczna, debata publiczna, negocjacje, Wyd. Politechniki Krakowskiej, Kraków 2008
- Zanim wybuchnie konflikt; Idea i metody partycypacji społecznej w ochronie krajobrazu i kształtowaniu przestrzeni, praca zbiorowa pod red. K. Pawłowskiej, Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, Kraków 2010
W związku z tematyką partycypacji społecznej i ochrony dziedzictwa kulturowego, współpracowała z ośrodkami naukowymi za granicą: w Słowacji, Wielkiej Brytanii, Francji, Chorwacji i Japonii. W latach 2007-10 jako profesor wizytujący i polski kierownik polsko-japońskiego projektu badawczego, współpracowała z Osaka City University i Chiba University w Tokio. Plonem polsko-japońskiej współpracy, są publikacje po polsku, angielsku i japońsku oraz praca zbiorowa pt. Krajobraz kulturowy Japonii. Wyd. Politechniki Krakowskiej, Kraków 2010.
https://suw.biblos.pk.edu.pl/resources/i4/i4/i2/i5/r4425/PawlowskaK_KrajobrazArchitektura.pdf
Jest członkiem Międzynarodowej Rady ICOMOS, wchodzi w skład zarządu Komisji Krajobrazu Kulturowego Polskiego Towarzystwa Geograficznegooraz jest członkiem Komisji Urbanistyki i Architektury Oddziału PAN w Krakowie.
Jest miłośniczką witraży. Była założycielką (1998) i przez 10 lat prezesem Stowarzyszenia Miłośników Witraży ARS VITREA POLONA. Jest redaktorką książek wydawanych przez stowarzyszenie i autorką wielu publikacji na ten temat, w tym książki pt. Witraże w kamienicach krakowskich z przełomu wieków XIX/XX Kraków 1994 (I wyd.), i Witraże krakowskie w kamienicach mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej z przełomu wieków XIX i XX, Kraków 2018 (II wyd.) http://www.ciolek.com/SPEC/k-pawlowska/CracowStainedGlassWindows.pdf. Zajmuje się także projektowaniem witraży. Według jej projektu zrealizowano między innymi witraże w Kościele św. Rocha w Osieku i w kościele św. Trójcy w Będzinie.
Jej pasją jest pielęgnowanie własnego ogrodu.
Linki do innych publikacji K. Pawłowskiej i o K. Pawłowskiej:
http://www.prm-irm.com/current-issue.html
http://www.krajobraz.kulturowy.us.edu.pl/publikacje.artykuly/2.Woda%20w%20przestrzeni/pawlowska.pdf.
https://ochronaprzyrody.gdos.gov.pl/files/artykuly/5471/Identyfikacja_krajobrazow.pdf
http://www.krajobraz.kulturowy.us.edu.pl/publikacje.artykuly/19.pogranicze/1.pawlowska.pdf
http://www.cultural-landscape.us.edu.pl/images/seria/19/2.pawlowska.pdf
https://issuu.com/naszapolitechnika/docs/np-2018-4
https://issuu.com/naszapolitechnika/docs/np-2018-12
http://architekturakrajobrazu.up.wroc.pl/images/AK_2-2009.pdf
https://issuu.com/naszapolitechnika/docs/np-2018-11
https://docplayer.pl/6851164-Ogrod-sensoryczny-krystyna-pawlowska-politechnika-krakowska-instytut-architektury-krajobrazu-krakow-polska-e-mail-pawlowska-krystyna-gmail.html
|