Abstrakt: Rozprawa doktorska podejmuje problematykę związaną z wpływem konstrukcji lekkiej szkieletowej na zachodzące w niej zjawiska cieplno-wilgotnościowe w warunkach rzeczywistych. Analizie poddane zostało ... więcejRozprawa doktorska podejmuje problematykę związaną z wpływem konstrukcji lekkiej szkieletowej na zachodzące w niej zjawiska cieplno-wilgotnościowe w warunkach rzeczywistych. Analizie poddane zostało osiem konfiguracji ścian zewnętrznych budynku pasywnego. Badany obiekt znajduje się w miejscowości Boruszowice w województwie śląskim i jest zamieszkiwany przez pięcioosobową rodzinę. Badania obejmowały pomiary trwające od 1.05.2011 do 1.07.2014 (łącznie 3 lata i 2 miesiące) jak również wykonanie symulacji komputerowych przy użyciu programu WUFI®Plus. W pracy przedstawiono szczegółową analizę warunków cieplno- wilgotnościowych w przegrodach dla roku 2012, który charakteryzował się mroźną zimą i upalnym latem.
W każdym z ośmiu badanych przekrojów mierzono temperaturę (3 punkty pomiarowe) oraz wilgotność względną (4 punkty pomiarowe). Monitorowano również warunki po obu stronach przegród, parametry powietrza wewnętrznego oraz klimat zewnętrzny mierzony w stacji meteorologicznej zlokalizowanej bezpośrednio przy obiekcie.
Komputerowa analiza warunków cieplno-wilgotnościowych badanych przegród, wykonana za pomocą programu WUFI@Plus, wykazała wysoką zgodność z pomiarami. W zdecydowanej większości przypadków wystąpiła korelacja bardzo silna lub silna. |